החופש הגדול מתקרב במהירות וכמדי שנה הורים לילדים נאלצים להתמודד עם השאלה- מה נעשה עם הילדים בקיץ? חלק מהילדים הולכים לקייטנות, משפחות אחרות נוסעות לנופש בחו"ל אך בשני המקרים מדובר בתקופות קצרות יחסית המכסות רק חלק קטן מהחופשה. מה עושים ביתר הזמן? כיצד דואגים לתעסוקה לילדים המשועממים?

אחת האפשרויות הנעימות והמהנות ביותר לבילוי בחופשת הקיץ היא טיול בארץ. בין אם בטיול עצמאי עם הילדים או על ידי הצטרפות לטיול מאורגן, בארץ ישראל יש שפע של אתרים יפהפיים ומרתקים בהם ניתן לטייל עם הילדים ולהנות יחד מחוויה משפחתית מגבשת.

להיכן מטיילים?

ארץ ישראל היא אמנם מדינה קטנה אך היא משופעת באתרים מיוחדים, יפים ומעניינים, ההופכים כל טיול לחוויה מעשירה ויוצאת דופן. נופי הארץ מגוונים מאוד וכל אחד יכול לבחור את סוג הנוף שמדבר אליו ולבקר בו. יש מי שאוהב את הנופים הירוקים והפורחים ויעדיף לטייל בצפון הארץ- בגליל העליון או התחתון, בגולן או בכרמל. אחרים מעדיפים את המדבר הצחיח והנוף הבראשיתי ולכן יעדיפו לבקר בנגב או בערבה. יש מי שאוהב את הנוף ההררי, עם החי והצומח הארצישראלי, החורשות והיערות, ולכן יבחר לטייל בירושלים והרי יהודה. אפשר לבחור בטיולים יומיים קצרים או טיול של כמה ימים הכולל שינה בשטח או באכסנייה. ניתן לצאת לטיולים עם מפות באופן עצמאי או בעקבות מסלולי חוצה ישראל וניתן גם לשכור מדריך טיולים לטיולים מורכבים או אתגריים יותר. אפשר ואף רצוי לשלב בטיול פיקניק עם הילדים בחיק הטבע או באחת מחורשות ויערות קק"ל ולהפוך את הטיול לאירוע מהנה כפליים.

ברחבי הארץ פזורים גם אתרים ארכיאולוגיים, גיאולוגיים והיסטוריים, אתרי מורשת ושמורות טבע יפהפיות שיהוו חוויה מרתקת עבור הילדים. אתרים אלו מספקים חוויה לימודית פעילה ומרביתם אף מציעים אטרקציות לילדים בדמות פעילויות שונות: חידונים, משחקים, סדנאות יצירה, הופעות ועוד. בין האתרים הפופולריים אפשר למנות את מצדה, מערות הכרמל, מכתש רמון, בית שאן, בית גוברין, תל חי, מבצר אנטיפטרוס ועוד.

אופציה נוספת לפעילות עם הילדים בחופש היא טיול וביקור באחד מהקיבוצים בארץ. בקיבוץ יוכלו הילדים להיפגש עם אורח החיים הקיבוצי, לסייר בענפי המשק השונים כמו הרפת, הלולים, האורוות או כוורות הדבורים, ולקחת חלק בפעילויות ברוח הקיבוצית שמציע כיום כל קיבוץ, כמו למשל: טיול על גבי עגלה רתומה לטרקטור, צפייה בתהליך החליבה, ליטוף חיות, קטיף פירות, הדרכות